29. 1. 2014

Tvrdou ránu dostal plán koalice v Praze 8 na výstavbu nové radnice s administrativně-obchodním centrem. Zastupitelé hl. m. Prahy odmítli dát souhlas k tomu, aby Praze 8 svěřené pozemky byly převedeny na Centrum Palmovka. Praha 8 požádala loni v říjnu magistrát, aby souhlasil s převodem 16 000 m2 pozemků pod budoucí radnicí na Palmovce do majetku akciové společnosti. Argumentuje tím, že výstavbou centra vyřeší problémy se sídlem úřadu a navíc že dojde ke zhodnocení prostředků získaných privatizací bytů. Tomuto plánu nyní magistrát řekl ne.

“Nesouhlas celopražských zastupitelů s převodem pozemků na akciovou společnost je jedním z projevů klinické smrti projektu Centrum Palmovka. Zastupitelé tak dali jasně najevo, že i pro ně je postup koalice v Praze 8 za hranou slušného chování a zodpovědného nakládání s obecním majetkem,” konstatoval Petr Vilgus, zastupitel MČ Praha 8 za Stranu zelených, stínový radní pro infrastrukturní projekty a obyvatel libeňské Palmovky.

“Zelení souhlasí s tím, že Praha 8 jako obvod se 110 000 obyvateli potřebuje zrekonstruovat stávají radnici nebo postavit nové sídlo. Nepotřebujeme však adminitrativně-obchodní centrum, které na sebe nebude schopné vydělat a které bude i po svém dokončení tunelovat obecní rozpočet. O tak zásadní investici musí být vedena debata jak s opozicí v zastupitelstvu, tak s občany městské části. Jsme připraveni otevřít tuto debatu a vyzýváme zastupitele za TOP09 a ODS, aby řekli dost levotě jménem Centrum Palmovka,” prohlásil Tomáš Průša, místopředseda zelených a obyvatel Karlína.

“Zároveň se ptáme, kdo uhradí škody způsobené špatným manažerským rozhodnutím zastupitelů za ODS a Václava Musílka ze Suverenity, ke kterému došlo v září 2010? Škoda – tedy náklady na projektovou přípravu a na tučné odměny 12 členům orgánů obecní a.s. se už nyní počítají v řádu desítek milionů,” upozorňuje Štěpán Klimeš, předseda zelených v Praze 8 a libeňský rezident.

Projekt novostavby radnice s administrativně-obchodním centrem prosadila bez jakékoliv diskuze s občany, tři týdny před volbami a rozdílem jediného hlasu většina složená z členů ODS a Václava Musílka. Po volbách v roce 2010 tento neférový postup posvětila TOP09 vstupem do koalice. Řada odborníků se shodla na tom, že celý projekt včetně obchodního centra je pro obec nevýhodný. O případu bylo natočeno mnoho reportáží a napsána řada článků. Ani odpor opozice a veřejnosti však radniční koalici ODS, TOP09 a Suverenita s podporou KSČM nepřesvědčil k tomu, aby od projektu ustoupili. Nadále probíhá policejní vyšetřevání tohoto projektu.

(Tisková zpráva Strany zelených v Praze 8 ze dne 28. ledna 2014)

Více informací najdete na webu www.nasipolitici.cz a www.8jinak.cz