26. 2. 2013

Matematika je jednoduchá. Na daňových a nedaňových příjmech, dále na příspěvcích od státu a magistrátu, získá Praha 8 ročně cca 410 mil. Kč. Jen na provozních výdajích, mezi které nepatří investice a které znamenají pouze přežívání z roku na rok, utrácí ročně cca 640-660 mil. Kč. Znamená to tedy, že schodek pro financování provozních výdajů činí více než 50 % (!). Rozpočet Prahy 8 dále navyšují investiční výdaje města, proto se pohybuje už několik let přes 1 mld. Kč. V současné době většina investičních výdajů plyne na financování kontroverzního projektu výstavby nové radnice a obchodního centra na Palmovce.
Kde městská část bere na tyto výdaje peníze? Odpověď je jednoduchá – v prodeji vlastního majetku. Do očí bijící nesoulad mezi ročními příjmy a provozními výdaji narostl do současných rozměrů od doby, co městská část začala rozprodávat městské byty. S privatizací domů v Karlíně tento zdroj příjmů končí – už prakticky není co prodávat.
Rozpočtový výhled ukazuje, že se městská část do budoucna uskromňovat nehodlá. Provozní výdaje mají nadále zůstat na úrovni 650 mil. Kč, a to i přes slibované úspory díky nové radnici. Takto budou peníze z privatizace projedeny kolem roku 2020. Nezmění na tom nic ani budoucí příjmy z pronájmu obchodního centra na Palmovce, dle optimistického scénáře 45 mil. Kč ročně. Navíc, od roku 2016 se v rozpočtu nepočítá s žádnými investicemi (mezi investice patří i obnova majetku, jako jsou rekonstrukce škol apod.). Pokud se budoucí koalice bude chovat stejně rozhazovačně jako ta nynější, nezbude Praze 8 po roce 2020 nic jiného, než si na provoz a rekonstrukce brát úvěry. Bankrot lze očekávat do několika málo let poté, protože tak vysoké částky by městu dlouhodobě půjčoval pouze hazardér. Čas s tím něco udělat se krátí, koalice by měla jednat již dnes.