17. 7. 2017

Karlín je pražskou čtvrtí, kde se na kole jezdí asi nejlépe v celé Praze. V loňském roce ale odbor dopravy Prahy 8 tuto kvalitu narušil tím, že bezdůvodně a svévolně zrušil plošnou úpravu, kde ve všech Karlínských ulicích jednosměrných pro auta bylo možné jezdit na kole obousměrně. Toto opatření cyklodopravu, která je velmi šetrná k životnímu prostředí, činilo atraktivnější, a proto jsme jej jako Zelení podporovali. Se zrušením cykloobousměrek proto nesouhlasíme.

Způsob přijetí této úpravy byl navíc zmatečný. Na začátku léta 2016 úřad nejprve v souvislosti s plánovaným vyhlášením zón placeného stání vydal návrh opatření k připomínkování, který cykloobousměrky rušil. Na základě množství připomínek veřejnosti, které byly ke zrušení cykloobousměrek kritické, pak opatření upravil tak, že k jejich zrušení již nedocházelo. Proto k opatření již další připomínky v tomto smyslu podány nebyly. O měsíc později ale úřad vydal opatření, které bylo v zásadním rozporu s verzí, jež byla připomínkována, protože cykloobousměrky opět rušilo. Domníváme se, že státní správa takto šlendriánsky rozhodovat nemůže. I proto podporujeme žalobu, jež má za cíl tento stav napravit a nekvalitní výsledek práce úředníků zrušit, a kterou se spolkem Auto*mat a advokátní kanceláří Holubová advokáti podal náš člen, Tomáš Hnyk.

Viz také:
http://www.blesk.cz/clanek/regiony-praha-praha-zpravy/478496/cykliste-v-karline-se-bouri-proti-omezovani-auto-mat-podal-zalobu-na-prahu-8.html