19. 10. 2015

Otázka v časopisu Osmička: Jak by měla vypadat optimální příprava revitalizace veřejné plochy, a které byste dali přednost?

Zelení: Zapojujeme občany – v diskuzích i při práci

Základem obnovy veřejných míst z obecních rozpočtů by měla být poučka: k rekonstrukci město přistoupí až poté, co veřejnost dostane prostor vyjádřit se k projektu. Připomínkování probíhá ve fázi přípravy, kdy je ještě možné projekt skutečně změnit podle názoru občanů. Nesmí se jednat o pouhou prezentaci, ale o dialog mezi radnicí a místními obyvateli.

Příkladem špatné praxe byla rekonstrukce Kaizlových sadů. Mnozí rodiče si až po kolaudaci mohli postěžovat na nevhodné povrchy hřiště, na chybějící toalety nebo na nepoužitelnou in-line dráhu. Kdyby se tehdejší radnice reprezentovaná koalicí ODS, TOP09 a nacionalistů zajímala o názory občanů, bylo možno předejít zklamání z polovičaté práce.

Současná koalice přistupuje k rekonstrukcím s maximální zodpovědností. Zapojujeme občany ještě před zahájením projekčních prací, scházíme se nad studentskými vizemi a prezentujeme je na výstavách. Na základě vůle vás – občanek a občanů osmičky připravujeme strategický plán udržitelného rozvoje, který má určit budoucnost naší městské části na příštích 10 let. Otevřeně diskutujeme o konkrétních plánech pro konkrétní místa a připravujeme systém mikrograntů na obnovu veřejných prostor pro obyvatele Prahy 8.