11. 9. 2014

O stovky tisíc korun je podle Strany zelených na Praze 8 předražená zakázka na prezentaci dosud málo viditelného projektu radnice Prahy 8 na Palmovce. Vzdušný zámek v podobě obrázků na plotu staveniště bude stát občany osmičky 1,65 mil. Kč bez DPH. Zelení se rozhodli podat v souvislosti s touto zakázkou trestní oznámení, aby celou věc prošetřila policie.

“Zelení znají cesty, jak ušetřit obecní peníze. V tomto případě nám stačilo anonymně poptat stejnou zakázku u několika reklamních agentur – tj. odeslat několik e-mailů se zadáním. Výsledkem deseti minut práce je o stovky tisíc nižší cena. Pokud u zakázky na propagaci radnice za 1,6 milionu Kč došlo k předražení o statisíce, můžeme jen spekulovat, kolik peněz modří radní zbytečně rozházeli na samotné stavbě Centra Palmovka s cenou přes 1 miliardu korun,” ptá se Petr Vilgus, opoziční zastupitel z Prahy 8 za Stranu zelených.

Policie, která má na vyšetřování lepší prostředky než opoziční politická strana nebo občanská sdružení, by se měla mimo jiné zaměřit na to, proč jsou jednotlivé položkové ceny zakázky tak vysoké proti běžným cenám. Podle SZ mohla být zakázka psaná přímo na míru konkrétní firmě. „Samotný fakt, že vedení Prahy 8 připravilo zakázku v oblasti propagace sporné stavby radnice přesně na období komunální volební kampaně, je za hranou toho, jak si představuji slušnou politiku. Že zakázku provádí firma, kterou vlastní člověk, jež v minulosti pracoval na kampaních ODS, stojí za pozornost občanů. A konečně že může být zakázka předražená minimálně o více než 600 tisíc korun, stojí za pozornost policie a státního zastupitelství,“ říká Tomáš Průša, kandidát do zastupitelstva a místopředseda SZ.

Kromě podezření, že by část financí z této propagační akce mohla směřovat do volební kampaně některých subjektů, což musí prošetřit orgány činné v trestním řízení, má tato sebeprezentace radních z našich společných peněz také politický rozměr. Radnice často argumentuje, že není možné zcela zakázat hazard na území Prahy 8, protože výnosy z hazardu jsou nezbytné pro podporu sportu a chyběly by v rozpočtu.

“Zelení se domnívají, že by všichni občané Prahy 8 uvítali těchto 1,65 mil. Kč např. na podporu sportu svých dětí než na zviditelnění několika jedinců ve vedení města a jejich pochybných cílů. Zeptejme se členů sportrovních klubů a sokolských jednot, turistických či zájmových kroužků pro mládež nebo majitelů kulturních památek, jestli by tyto necelé dva miliony korun byli schopni využít hospodárněji,” vyzývá opoziční zastupitel a kritik modrého vedení radnice Petr Vilgus.

Tématem se také zabývají články na idnes.cz a parlamentnilisty.cz.