20. 2. 2017

 

Otázka: Jak navrhujete do konce volebního období vyřešit právní spory kolem budovy nové radnice a Centra Palmovka, a. s.?

Odpověď: Zpackaný projekt radnice na Palmovce má novou naději

Výstavba obecního obchoďáku s radnicí, jehož hodnota je přes jednu miliardu korun, už nějaký čas stojí. Zdá se však, že ledy se na Palmovce začínají hýbat a roste naděje, že budova bude v dohledné době dostavěna.

Po letech soudů a odvolání se snad nyní blížíme do fáze, kdy bude určen majitel pozemku a stavby. Bude jím s nejvyšší pravděpodobností pražský magistrát, který už připravuje plány budoucího využití.

Projekt z ateliéru Josefa Pleskota není příliš vhodný pro úřad městské části, nákupní centrum v sousedství Kauflandu, jednu zastávku metrem od Harfy a dvě zastávky od Fenixu byl také „podnikatelský“ omyl ODS a TOP 09. Nejčastěji se v souvislosti s Centrem Palmovka mluví o sídlu Záchranné služby hl. m. Prahy (úředníků, nikoliv samotných sanitek).

Osobně bych tu rád viděl Institut plánování a rozvoje, což je městská organizace zpracovávající strategické vize města.

A kde jinde by taková agentura měla sídlit než v rozvojové oblasti, jakou Palmovka bezesporu je. Úřad „městského architekta“ by dohlédnul na to, aby se jádro staré Libně stalo novým centrem Prahy. Uvítal bych tu sídlo vedení Městské policie, ROPID nebo některé odbory magistrátu. Obchodní centrum by mělo být přebudováno na přepážky, kde by šlo získat třeba registrační značky na automobil. A dovedu si představit, že část budovy by mohla využít i městská část Praha 8 např. pro účely sociálky (dnes sídlí v nedůstojných podmínkách v teskodomcích nad Bílým domem).

(publikováno v Měsíčníku Osmička)