16. 12. 2020

Milý Ježíšku,

moc bych si letos pod stromeček přáli, abys konečně něco udělal s Centrem Palmovka, které Palmovku už tolik let hyzdí a rozčiluje její obyvatele.

Praha si letos založila městskou developerskou společnost, aby mohla sama přímo ovlivňovat, jak se v Praze staví. Zároveň Praha mluví o potřebě stavět byty. Palmovka je přesně ta ideální příležitost, kde město může hned se stavěním bytů začít. Praha ale dělá pravý opak, jako by se jí Palmovka netýkala. Přitom parcela pod Centrem Palmovka je ve správě hlavního města Prahy a hlavní město Praha má na řešení problému zásadní vliv.

Dnes je již jasné, že projekt Centra Palmovka v roce 2010 neměl na radnici Prahy 8 vůbec vzniknout a už vůbec se neměl v roce 2012 začít stavět. Odpor občanů, kteří na problémy upozorňovali, byl tehdejší radnicí převálcován. V roce 2010 šlo ještě tuhle od počátku špatně navrženou stavbu zastavit. Dnes už dobré řešení bohužel neexistuje. Nedokončená stavba každým měsícem chátrá a ztrácí na hodnotě. Pořád ale má smysl se ptát, jak by ideálně měla Palmovka v tom místě vypadat? 

Od začátku jsou obě budovy Centra Palmovka naprosto nevhodně umístěné na parcele. Nevyužívají dobře cenný pozemek hned u metra. I z ekonomického hlediska tedy nemusí dávat smysl je obě zachovávat. Město může ten pozemek zastavět lépe a městotvorně tím, že dostaví celou parcelu do blokové zástavby. Protože bloková zástavba je to, co do Libně neodmyslitelně patří. Nákupní centrum v Libni nepotřebujeme, máme tu celou řadu malých příjemných obchůdků, kam chodí místní rádi, a není důvod o ně přicházet kvůli anonymním řeťezcovým obchodům, které se v Centru Palmovka plánovali. Chceme, aby tu město postavilo byty, které typově navážou na starou Libeň. Nechceme další solitérní luxusní oplocené bytové domy jako je zástavba na Libeňském poloostrově. Pro inspiraci může sloužit práce studentů ČVUT, kteří se Palmovku pokoušeli vhodně dostavět (i když to možná se zahušťováním trochu přehnali 🙂.

Foto použito z webu https://dspace.cvut.cz/handle/10467/74465