Koalice ČSSD, KDU-ČSL a Zelení s podporou Osmičky sobě (komunální volby 2022)

Zdravá, bezpečná a k občanům přívětivá Praha 8

PODPORA RODIN S DĚTMI

Zajistíme místa ve školkách či dětských skupinách pro všechny děti od dvou let 

Zvýšíme kapacitu finančně dostupných předškolních zařízení (státních školek a dětských skupin) tak, aby každý rodič s trvalým bydlištěm na Praze 8 mohla umístit dítě ve věku od dvou let do předškolního zařízení ve své čtvrti. Nabídku předškolních zařízení rozšíříme podporou lesních a zahradních školek. Zajistíme dostatečné kapacity základních škol, podpoříme vznik nových hřišť a sportovišť pro děti. Dále chceme, aby městská část garantovala přijetí všech dětí do 12 let věku do školních družin a aby družiny byly v provozu v souladu s průměrnou pracovní dobou rodičů, tedy minimálně do 17:30. Zavedeme pohodlné on-line přihlašování dětí do škol a školek.

Zajistíme cílené příspěvky na školní výlety, kroužky a příměstské tábory

Nedovolíme, aby děti rodičů, kteří si to nemohou dovolit, zůstávaly doma. Podobně zajistíme obědy pro dětí, které si je nemohou dovolit. 

Obnovíme projekt bezpečných cest do škol

Bezpečnost dětí v okolí škol je pro nás prioritou. Podpoříme tzv. školní ulice, což znamená, že zejména ráno při začátku vyučování je na cca hodinu omezen vjezd automobilů nerezidentů do dané ulice.

Vyhodnotíme spokojenost rodičů, učitelů a žáků se školami

S výsledky vyhodnocení budeme odpovědně pracovat a pomáhat školám s jejich slabými místy.

PODPORA SENIORŮ A KVALITNÍCH VEŘEJNÝCH SLUŽEB

Vybudujeme pojízdný úřad radnice

Za našimi spoluobčany, kteří to mají na úřad daleko a už se nemohou sami příliš pohybovat, přijedou na místo jejich bydliště úředníci a vyřídí s nimi vše potřebné, mimo jiné výměnu dokladů.

Zavedeme senior taxi

Zejména těm z nás, kteří se již špatně pohybují, pomůžeme dopravit se například k lékaři. 

Zřídíme dluhovou a bytovou poradnu

Pomocí pravidelně otevřené dluhové a bytové poradny pomůžeme zejména lidem ohroženým ztrátou bydlení, například pomocí při žádosti o dávky státní sociální podpory, na které mají nárok, a lidem v dluzích s oddlužením. Taktéž se zasadíme o odpuštění starých nevymahatelných dluhů, zejména seniorů.

Podpoříme dostupnost potřebných lékařů pro děti i pro dospělé a zubařů

Vyhodnotíme pokrytí Prahy 8 lékařskými službami a nebudeme váhat nabídnout lékařům tam, kde jich je nedostatek, městské nebytové prostory za výhodných podmínek. Taktéž pomůžeme s granty na vybavení ordinací. 

Udržíme ceny obědů pro seniory v dostupné výši

Kromě tlaku na udržení dostupných cen obědů budeme taktéž důrazně dbát na chuť a nutriční kvalitu obědů. 

Po vzoru Prahy 7 bezplatně zpřístupníme toalety v budovách městské části veřejnosti

Taktéž připravíme mapu soukromých provozoven, které budou bezplatně zpřístupňovat toalety veřejnosti a tuto mapu budeme pravidelně aktualizovat.

Zasadíme se o to, aby v Karlíně nebo na Palmovce vznikla plnohodnotná pobočka městské knihovny s komunitním centrem.

ZAPOJENÍ VEŘEJNOSTI A TRANSPARENTNÍ MĚSTSKÁ ČÁST

Opětovně zapojíme občany do řízení městské části skrze komise MČ

Komise městské části zpřístupníme občanům. Argumenty současné koalice, že to není možné s ohledem na osobní údaje, považujeme za tendenční vyhýbání se občanům. Občany chceme do rozhodování zapojovat co nejvíce a nic nepřipravovat za jejich zády.

Obnovíme participativní rozpočet

Poslední participativní rozpočet přinesl množství skvělých nápadů a je velká škoda, že ho současné vedení radnice zrušilo. Tento rozpočet proto obnovíme, neboť nápady občanů musí mít své místo při přerozdělování rozpočtu.

Zavedeme aplikaci CityVizor

Díky této aplikaci bude mít každý občan možnost vidět, na co městská část používá svůj rozpočet.

Zavedeme transparentní pravidla pro nakládání s městským majetkem a pro vypisování veřejných zakázek

Vytvoříme novou směrnici, která bude pokrývat i statisícové zakázky. Chceme, aby u každé zakázky bylo dosaženo co nejlepšího poměru mezi kvalitou a cenou. Navážeme na podporou společensky odpovědného zadávání zakázek, neboť Praha 8 byla první z pražských MČ, která se k tomuto konceptu připojila. Veřejné zakázky je možné zadávat tak, že zadavatel nejen nakoupí potřebné zboží či služby, ale zároveň pomůže potřebným občanům či životnímu prostředí.Při správě bytového fondu nedovolíme, aby prázdné městské byty a nebytové prostory zůstaly neopravené a prázdné. Důsledně zamezíme jakékoli další privatizaci městských bytů. 

Obnovíme mikrogranty spolkům

Obnovíme a zavedeme dotační program pro spolky, bytová družstva a SVJ, jenž se bude týkat zkrášlování veřejného prostoru a prostředí města. Tyto drobné realizace významně pomohou zejména na sídlištích, která se nyní udržují nedostatečně, zušlechtit životní prostředí v městské části a pomohou i s adaptací na změnu klimatu, zejména na vlny veder a sucha. 

Přehodnotíme podobu měsíčníku Osmička

Skončíme s praxí nadbytečných fotografií představitelů města v časopisu Osmička. Osmička již nadále nesmí být hlásnou troubou aktuálního vedení radnice, ale objektivním a vyváženým zdrojem informací. Zvážíme, zda Osmičku netisknout levněji na novinový papír a šetřit tak finanční prostředky, které pak lze použít v Praze 8 využít na smysluplněji.

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

U každého rozhodnutí, kde to je smysluplné, budeme zvažovat jeho dopad na životní prostředí a probíhající změnu klimatu. Proto také po celém území Prahy 8 zrealizujeme celou řadu opatření v oblasti životního prostředí, která pomohou zmírnit její průběh i dopady.

Vytvoříme zelené plíce Prahy 8 skrze rozšíření a propojení přírodních prostranství

Budeme systematicky zlepšovat kvalitu stávajících přírodních prostranství a zahájíme propojování jednotlivých zelených ploch do podoby vzájemně propojeného celoměstského systému zeleně. Nově vznikající zelené plíce Prahy 8 tak nejen ozdraví život v Praze 8, ale také umožní dlouhé procházky po Praze 8 v kontinuální zeleni a budou fungovat jako prevence proti zástavbě a různých negativním developerským záměrům. Celý systém zeleně by se měl do budoucna napojovat na Příměstský park Trojská kotlina, jehož rozvoj chceme jednoznačně podporovat, a na připravovaný velký park na Rohanském ostrově. 

Vysázíme nové stromy v ulicích a na sídlištích

Všude tam, kde to bude vhodné, a zejména na sídlištích vysázíme po projednání s místními spolky, sdruženími občanů, SVJ a bytovými družstvy nové dřeviny včetně ovocných stromů a keřů. O jakémkoliv kácení budeme předem na místě informovat místní komunitu včetně informací o náhradní výsadbě.

Rozšíříme zahrádkářské kolonie a komunitní zahrady, a to i na vhodná místa v sídlištích

Zahrádkářské kolonie je třeba chránit. Vybudujeme komunitní zahrady tam, kde o to lidé budou stát. Zahradničení spojuje lidi a podporuje sousedské vztahy. Pěstování čerstvé zeleniny a sázení jedlých keřů pomůže i v této době, kdy ceny potravin rostou. Na sídlištích je hodně volného prostoru, o který by se takto občané v souladu koncepčními plány mohli starat sami. Vytvoříme proto ve spolupráci s místními obyvateli a spolky pilotní projekt, v jehož rámci se budou moci do péče o zeleň na sídlišti zapojit sami samotní obyvatelé. Tam, kde o to bude zájem, zajistíme zřízení komunitního kompostéru.

Zavedeme granty na podporu životního prostředí a využití obnovitelných zdrojů pro spolky, SVJ, družstva a sportovní kluby

Vedle podpory uvedených grantů budeme podobně postupovat i v rámci majetku městské části, kdy chceme mimo jiné instalovat solární panely na městských budovách. 

Zaměříme se na snižování množství odpadů na městském úřadě, v městských firmách a ve školách a školkách

Budeme podporovat zejména opětovně využitelné materiály a naopak omezovat „věci na jedno použití“.

Zřídíme re-use centrum

Re-use centrum je místo, kam můžete donést věci, které už nepotřebujete a které by ještě někdo mohl využít. Re-use centra má Vídeň, Berlín, ale třeba i Ostrava. Je to cesta, jak předcházet vzniku odpadu. Chceme také podpořit odběrná místa pro sběr krabic v obchodech, aby je nebylo nutné vyhazovat po jednom použití.

Budeme bojovat s horkem ve městě

Mimo výsadby stromů zvážíme zastínění těch dětských hřišť, která jsou v parnech rozpálená. V každém parku instalujeme pítko s pitnou vodou. Nová výstavba bude obsahovat prvky modrozelené infrastruktury.

Nebudeme tolerovat světelné znečištění

Nebudeme tolerovat barevné billboardy a lampy svítící zbytečně lidem do oken. Budeme jednat s firmami, jejichž kancelářské budovy svítí i po desáté večer.

DOPRAVA

Vylepšíme infrastrukturu pro pěší, cyklisty a veřejnou dopravu

Budeme dbát o průchodnost chodníků. Pěší doprava musí být pro lidi co nejsnazší. Dále budeme rozšiřovat síť stojanů pro kola a míst pro odkládání sdílených kol a koloběžek, ať nepřekážejí na chodníku. Důsledně budeme zřizovat cykloobousměrky a na frekventovaných ulicích budeme podporovat oddělené cyklostezky. S DPP a magistrátem budeme spolupracovat na zkvalitnění a rozšíření veřejné dopravy.

Podpoříme rozvoj tramvajových linek

Zejména se zaměříme na podporu rozvoje tramvajových linek do z Kobylis do Nových Chaber a na Podbabu.

Vyhradíme místa pro parkování sdílených aut

Realizujeme pilotní program sdílených aut. Podobný model šetří na sídlištích parkovací místa a snižuje náklady spojené s provozem vlastního auta. Lokalita bude vybrána s ohledem na zájem obyvatel.

Zasadíme se o zlepšení situace v Zenklově ulici

Prioritou je pro nás to, aby parkující a stojící automobily neblokovaly tramvajový provoz.

Po vzoru Karlína i ve zbytku Prahy 8 budeme v rezidentních ulicích zavádět zóny 30

Pro jejich obyvatele se sníží hluk a zvýší bezpečnost. V rámci toho budeme chránit rezidenty před tranzitní dopravou. Podpoříme proto zjednosměrnění Pernerovy ulice a prověříme její zneprůjezdnění pro tranzit. V případě zájmu místních (zjištěných například dotazníkovým průzkumem) podobná opatření podpoříme i ve zbytku Prahy 8.

Budeme dbát na bezpečnost dopravy

Zasadíme se o to, aby místa, kde došlo k závažným dopravním nehodám, byla přebudována tak, aby se možnost opakování nehody minimalizovala. Budeme usilovat o přebudování křižovatky ulic Žernosecká a Horňátecká/Ústecká s cílem upřednostnit MHD a předcházet dopravním nehodám.

Budeme vystupovat proti stávajícímu návrhu nové přistávací dráhy v Ruzyni

Stávající podoba dráhy by znamenala vyšší hlukovou zátěž pro obyvatele Bohnic a Kobylis.

Podpoříme projekt výstavby Rohanského mostu

A to ve stejném režimu, jako most Dvorecký, tedy pouze pro veřejnou dopravu, pěší, lidi na kole, složky IZS a v noci vozy taxislužby. Ve spolupráci s Prahou 7 se pokusíme nalézt jeho nejlepší umístění a prověříme jeho původní místo z ulice Thámova.

Zrevidujeme přebujelé a zastaralé dopravní značení

Chceme tím zjednodušit a zpřehlednit pohyb po Praze 8. 

Podpoříme zahloubení ulice V Holešovičkách

Jednoznačně stojíme na straně spolku Holešovičky pro lidi a mnoha dotčených obyvatel Prahy 8 s cílem zahloubit ulici V Holešovičkách. Uvolněné místo chceme využít jako novou kvalitní plochu veřejné zeleně. Nově zahloubená ulice může do budoucna tvořit součást městského okruhu.

OCHRANA PŘED NEBEZPEČNOU ZÁSTAVBOU 

Zabráníme developerské výstavbě na místech stávající veřejné infrastruktury a zeleně a uprostřed sídlišť

Nové byty jsou potřeba, ale nesmí to být na úkor stávajících obyvatel. V Praze 8 na Rohanském nábřeží a na Palmovce vzniknou tisíce bytů. Budeme proto chránit zejména sídliště, která nechceme zahušťovat. Odmítáme výstavbu Kauflandu v Bohnicích a zástavbu CPI v Ďáblicích. Požadujeme menší objem nové zástavby v okolí sídliště Invalidovna tak, aby tam byla doplněna chybějící občanská vybavenost, ale nesnížila se kvalita bydlení současným obyvatelům.

Městská část jako účastník územních a stavebních řízení bude dbát o to, aby nová výstavba co nejméně zatěžovala své okolí automobilovou dopravou

Čím méně parkovacích míst bude postaveno v okolí nové zástavby, tím méně aut do oblasti přijede. Nová výstavba musí být obsluhována zejména veřejnou dopravou, pěšky a na kole. Budeme proto po developerech požadovat infrastrukturu pro kola a kvalitní chodníky v okolí jejich zástavby.

ÚZEMNÍ ROZVOJ 

Budeme informovat o nových stavebních projektech

A to co nejdříve, kdy je ještě čas je ovlivnit. V rámci postupu budeme velmi bedlivě zohledňovat názor místních obyvatel a budeme se za občany nekompromisně stavět. Informace budou nejen v časopisu Osmička a na webu, ale též na místě, kde se má něco stavět, musí být oznámení o záměru vystaveno co nejdříve (již na začátku pořizování územní změny či při podání žádosti o územní rozhodnutí), tak, aby jej nešlo přehlédnout a obsahovalo srozumitelné pokyny pro to, jak daný záměr připomínkovat.

Zabráníme hrozícímu přesunu nemocnice Bulovka a rozprodeji zdejších pozemků. Z Bulovky chceme moderní a přívětivou nemocnici

Veřejný sektor se nemá svého majetku zbavovat, ale naopak jej kultivovat. Nemocnice Bulovka je pro nás z Prahy 8 spádovou nemocnicí s velmi dobrou dostupností v řádu minut. Chceme proto využít tohoto jejího unikátního postavení a nemocnici zachovat. Chceme podporovat rozvoj jednotlivých pavilonů a veřejného prostranství v areálu nemocnice, včetně jeho propojení se sousední přírodní památkou a přírodním parkem na Bílé skále. Rozprodej Bulovky nesmíme dopustit i z toho důvodu, že by na jejím uvolněném místě do budoucna hrozila rozsáhlá nová výstavba zcela narušující unikátní ráz této lokality a veškeré dopravy a infrastruktury v širokém okolí. 

U schválených výstaveb budeme vyžadovat, aby se developeři podíleli na tvorbě potřebné infrastruktury, mj. v podobě školek a škol, a poskytli byty pro rozšíření bytového fondu MČ

Výstavba s sebou nese významné náklady na danou lokality a život místních občanů, proto by se na těchto nákladech měli developeři podílet a občanům tuto újmu kompenzovat.

BEZPEČNOST

Budeme důsledně chránit obyvatele před vandalismem, krádežemi a obtěžováním na veřejných prostranstvích

Bezpečnost chceme řešit mj. sociální prací a investicemi do veřejných prostranství.

Budeme motivovat městskou policii ať zvýší počet pěších policistů na úkor těch v automobilech.