Hanka Matoušová

27. 4. 2013

Autor: Vojtěch Blažek, redaktor ihned.cz

Když Hana Matoušová z Prahy 8 požádala ministerstvo financí o informaci, kolik videoloterijních terminálů v Česku povolilo a jakou mají hrací dobu, čekal ji šok. Za zjištění údajů si resort napočítal stovky tisíc: prý proto, že hledání je časově náročné a je potřeba na to vyčlenit úředníky a zaplatit je.

Hodina práce úředníka stojí 300 korun. Musí projít 12 300 spisů a to bude trvat 2050 hodin. Takže kdo chce vědět podrobnosti o tom, kdo dostal od úřadů povolení k hazardu a za jakých podmínek, musí si připravit 615 tisíc.

Aniž o to usilovala, stala se Hana Matoušová z Prahy 8 českou rekordmankou: členka zdejší buňky Strany zelených chtěla přehled, kolik videoloterijních terminálů (tedy těch digitálních automatů, na kterých je možné zakrátko prohrát tisíce), kostek, rulet a dalších her ministerstvo financí povolilo v celé zemi. A jestli smějí být otevřené jen přes den, nebo nonstop. Zajímala ji také hrací doba, kterou gambleři na automatech stráví.

„Třeba právě u nás jsou herny rozlezlé všude. Snad dvacet jich je kolem škol, u úřadu práce, hned vedle radnice…,“ vysvětluje Hana Matoušová.

Ministerští úředníci spočítali, že vyhledání informací by jednomu referentovi trvalo 256 dní, kdy by musel projít tisíce spisů. Protože úřad tyhle informace nemá pohromadě v přehledné tabulce.

„Jedinou informaci (jediné kritérium z mnoha, které si stanovila paní Matoušková), kterou nemáme pohromadě v uceleném souboru, je právě otevírací doba. Ustanovení bylo totiž zavedeno v zákoně až od minulého roku, navíc ministerstvo financí nemá povinnost ji souhrnně evidovat. Pokud by se paní Matoušková s námi o tomto poradila a toto jediné kritérium z mnoha vyčlenila, informace by jí mohla být poskytnuta s minimálními náklady a rychle,“ uvedl Jakub Haas z ministerstva financí.

Když se tedy sečtou všechny náklady, vyjde 615 tisíc. „Žádáme vás o zaslání fakturačních náležitostí, abychom vám mohli v souladu se zákonem vystavit fakturu,“ napsal do rozhodnutí Jan Řehola, ředitel dozoru nad loteriemi.

I znalce informačního zákona, podle kterého úřady skutečně mohou chtít za zpracování velkého objemu dat peníze, taková částka překvapuje. „Je to suma, se kterou jsem se ještě nikdy nesetkal,“ marně vzpomíná na podobný příklad Oldřich Kužílek, expert na informační zákon.

Samozřejmě, data o všech terminálech a ruletách dají dohromady obrovský objem. „Ale zároveň existují názory, že občan si přeci platí úředníky, takže už žádné další peníze navíc dávat nemá. Prostě mají informaci vyhledat a poslat mu ji,“ vysvětluje Kužílek.

Hana Matoušová z rozhodnutí vyčetla ještě jednu podstatnou věc. „Jestli je pro ministerstvo tak složité informace shromáždit, jak se tedy kontroluje, jestli herny dodržují podmínky licence,“ nechápe.

„Jednoduše, pokud dostaneme podnět, nebo sami máme podezření, že herna u domu paní Matouškové nedodržuje otevírací dobu, není problém se neprodleně podívat do jednoho či deseti spisů. Paní Matoušková po nás ale žádá informace z 12300 spisů,“ míní Haas z tiskového oddělení ministerstva financí.

Cenu citlivých informací ministerstvo umí vyšroubovat, jak zjistily Hospodářské noviny. Loni se snažily získat přehled lidí a firem, kterým ministři financí v minulosti odpustili daně. Informace za tři měsíce Kalouskova působení si úřad ocenil na 48 tisíc.