30. 3. 2021

Že ODS Praha 8 používá falešné profily tuší asi všichni častější diskutující v lokálních FB skupinách na Praze 8. Ostatně podivné praktiky ODS na Praze 8 nejsou nic nového. Připomeňme kauzu z roku 2014, kdy místní ODS ukradla oficiální FB profil radnice. Falešné profily ODS Praha 8 odhalil Jakub Kriš z Brna na svém FB. Pojďme si to ukázat třeba na nedávné kauze hoaxu, který starosta Prahy 8 Ondřej Gros šíří na svém blogu. Praha 8 již pětkrát za sebou prohrála spor o cykloobousměrky v Karlíně. Aby starosta zakryl naprostou nekompetenci úřadu, že ani napopáté nebyli schopni vydat dopravní značení v souladu s předpisy, vymyslel si Ondřej Gros pohádku o tom, že Zelení a AutoMat chtějí v Karlíně zrušit 160 parkovacích míst. Vyjádření AutoMatu k tomuto výmyslu si můžete přečíst zde.

Tony Smetana, Jitka Meklická, Leoš Dvořák

Porovnáním příspěvků na FB stránce starosty a ve FB skupině Libeň, Karlín lehce zjistíte, jak jeden člověk pod různými profily roztleskává diskuzi pod starostovým hoaxem. Začíná Tony Smetana ve 21.28 komentuje na stránce Ondřeje Grose a sdílí do skupiny ve 21.42, následně se přepíná na Jitku Meklickou ve 21.45, poté na Leoše Dvořáka ve 21.49. Že jde o falešné profily se dá vyčíst z toho, jak byly vytvořeny jejich profilové fotky. Všechny tři mají stejné rozlišení 512 x 512 a byly vytvořeny pomocí nástroje thispersondoesnotexist.com, který generuje obrázky pomocí algoritmu umělé inteligence GAN. Dá se to snadno ověřit na webu platform.sensity.ai, kam soubory nahrajete a necháte analyzovat.

Karlík Libovej (Petra Soumarová)

Zatímco Leoš pochází z Jablonce a žije v Praze, Tony bydlí v Karlíně a je zadaný, Jitka pochází z Liberce a je rozvedená (btw. v Česku příjmení Meklická vůbec neexistuje) a snaží se tvářit jako praví lidé, další falešný profil Karlík Libovej (dříve Petra Soumarová) si na nic nehraje. Oproti třem předchozím, kteří mají přátele skryty, má Karlík 591 přátel. Je na místě ocenit, jak kreativní je koalice ve výrobě falešných profilů a volí v čase různé přístupy. Tak budeme s napětím čekat, jaké další profily se objeví v budoucnu.