12. 11. 2019

Doufáme, že Florenc v roce 2035 nebude stejná jako teď. Nulový zájem rady Hlavního města Prahy o tuto oblast ale nedává moc nadějí. Florenc je majetkově i urbanisticky podobně složité území jako Palmovka. Praze 8 se v roce 2016 podařilo vzbudit zájem magistrátu o Palmovku. Florenc nyní potřebuje podobný impuls. Je třeba pro Florenc připravit dlouhodobou vizi a při tom uskutečňovat změny menší.

Začít můžeme s uzavřením herny a odstraněním nevzhledných stánků. Ze stánku s kebabem již pár let teče voda, která v zimě mrzne a ohrožuje čekající na tramvajové zastávce. Stánky s ponožkami a cukrovinkami zase představují bariéru vystupujícím z metra C. Mezi stánkem a hernou vzniká zákoutí hrůzy, kterým procházejí jen ti nejstatečnější. Florenci by pomohla častější frekvence dezinfekce okolí metra od moči. Bloudící turisté by zase ocenili navagaci k autobusovému nádraží pochopitelnou i pro cizince.

Ze střednědobých změn je to rekonstrukce ulice Za Poříčskou branou, která by měla proběhnout do tří let, a během níž budou v ulici vysazeny stromy. Letos také probíhá potřebná úprava křižovatky Křižíkova x Ke Štvanici, která se připravovala několik let a doplnila přechody pro chodce. Dojde i k odstranění parkoviště u muzea a k celkovému zpřehlednění křižovatky pro pěší.

Pozemek nad metrem má strategickou polohu, kterou by bylo škoda nevyužít pro výstavbu. Jedním z problémů je, že Praha v minulosti prodala společnosti Billa reality část vestibulu. S Billou tedy bude nutné jednat o prodeji nebo o společné výstavbě. Druhým problémem je výstavba při zachování provozu stanice metra. To jsou dva zásadní body, které je třeba vyřešit a na které narazili ti, kteří v minulosti plánovali nad metrem budovu magistrátu.

Pokud nám chcete pomoci vyburcovat radní Hlavního města Prahy, pište příslušným radním a požadujte změnu, kterou si Florenc zaslouží:

náměstek primátora pro finance Ing. Pavel Vyhnánek

náměstek primátora pro územní rozvoj doc. Ing. arch. Petr Hlaváček

radní pro majetek Mgr. Jan Chabr