6. 5. 2016

Otázka ve fóru časopisu Osmička: „Mohla Nová Palmovka odstartovat obnovu dolní části Libně?

Odpověď zástupce starosty MČ Praha 8 Petra Vilguse:
Jedna radnice obnovu dolní Libně nedělá

Jedna radnice obnovu Libně nedělá – tak by mohla znít parafráze lidové moudrosti. Na Palmovce v minulosti vyrostla řada novostaveb soukromých investorů a nejde říct, že by některá z nich přinesla čistší ulice, usměvavější obyvatele nebo méně aut v ulicích. Praha 8 nyní připravuje soutěž na budoucí podobu Palmovky a jejího okolí. Jen takový koncepční dokument může přinést změnu, která prospěje občanům Prahy 8.

Pár slov k případu „torzo radnice na Palmovce“: Zelení nesouhlasili s tím, že ODS protlačila pár týdnů před volbami 2010 a rozdílem jediného hlasu stavbu miliardové radnice, o které opozice nic nevěděla. Zelení nechápali názorový obrat TOP09, která před volbami vedla boj proti stavbě, aby po volbách hlasovali v rozporu se svými sliby. Proti vůli tehdejší opozice byla zahájena stavba radnice s obchoďákem a bylo vidět, že tehdejší vedení chce prostavět co nejvíc peněz bez ohledu na zákony a předpisy. Přesto jsme ale po posledních volbách neblokovali výstavbu, protože budova byla v pokročilé fázi a investici nešlo bezbolestně zrušit. To se změnilo v momentu, kdy jsme zjistili, že minulé vedení ve spěchu udělalo tolik právních chyb, že to přímo ohrožuje zájmy městské části, její peníze a majetek. Proto nyní čekáme na rozhodnutí nezávislých soudů.

Palmovka bude hezčím místem pro život. Díky naší studii, která bude podkladem pro investici magistrátu do této části Prahy. Podrobnosti najdete v průběhu roku v časopisu Osmička.