29. 5. 2013

Pražská vyhláška o hazardu je nyní v připomínkování městskými částmi. Ty si mají zvolit režim, v jakém ho chtějí na svém území tolerovat. Praha 2, Praha 6, Praha 12 a Praha 13 zvolily nulovou toleranci, Praha 1 si schválila 21 kasin. Jak by se měla rozhodnout Praha 8?

Po vzoru Vídně bychom měli usilovat o 1 kasino v celé Praze. Kasina s živou hrou jako součást turistické nabídky Prahy (na Praze 8 např. v hotelu Hilton) je akceptovatelná míra tolerance hazardu. Současná situace v Praze je ale alarmující, hazard je možné provozovat na více než 700 místech, z toho na Praze 8 na více než 90 místech. Praha nese nelichotivou nálepku „kasina Evropy“.

Chápeme, že nulovou tolerancí problém závislých gamblerů nezmizí, ale můžeme s určitostí říci, že se výrazně sníží. Hazardní mafie ráda argumentuje tím, že když obce zakážou hazard, dojde ke vzniku černých heren. Jde ale pouze o strašáka, kterého rádi používají provozovatelé hazardu k zachování si přístupu k tučným ziskům.

Praha 8 by s nulovou tolerancí přišla o několik miliónů z rozpočtu. O ztrátu jde ale jen na první pohled. Eliminací heren a s ním spojeného gamblerství by výrazně ušetřila nejenom radnice, ale všichni občané. Krádeže, zpronevěry, exekuce, zvýšená zátěž na činnost policie, to jsou všechno externí náklady hazardu, které několikanásobně převýší příjmy z něj. Statisticky je pro příjem ve výši 1 milión do obecního rozpočtu třeba přibližně 20 miliónů, které musí někdo v automatech prohrát.

Ani sportovní spolky, které byly doteď financovány z peněz hazardu, nemusí přijít zkrátka. Vzhledem k právě probíhajícím privatizacím obecního majetku za miliardy by neměl být pro vedení města žádný problém výpadek příjmu pokrýt a do budoucna najít alternativní způsob jejich financování.

Na posledním zastupitelstvu ve středu 15.května jsme se pokusili zařadit hazard jako bod programu jednání. Pro ale hlasovalo pouhých 6 zastupitelů, naopak proti byla celá rada včetně radních pro protidrogovou problematiku a sociální oblast. Měsíční lhůta pro připomínkování vyhlášky se blíží a radnice MČ Praha 8 stále nezveřejnila seznam heren, které bude navrhovat k vyřazení.

Proto Vás zveme na debatu o hazardu, která se uskuteční na Palmovce  v pondělí 17. června od 19:00. Pořádá ji o. s. Občané proti hazardu (původní termín byl 10. června, ale kvůli povodním došlo k posunutí termínu o týden). Jako hosté vystoupí Martin Svoboda (předseda o.s. Občané proti hazardu), Matěj Hollan (o.s. Brnění), Lukáš Heinz (policista.cz) a starostka Prahy 2 Jana Černochová. Debata se uskuteční v evangelické kapli v ulici U Pošty kousek od Palmovky. Debatu bude moderovat Petr Vilgus, zastupitel Strany zelených na Praze 8. Těším se na hojnou účast.