16. 3. 2020

Kasárnám Karlín hrozí konec. Jejich nový majitel, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), nabídl v dražbě dvouletý pronájem Kasáren. Úlohou úřadu je ekonomicky zhodnotit majetek státu, který stát již nepotřebuje. Podobně se v roce 2016 dostala do dražby Invalidovna. Tehdy se naštěstí nikdo do dražby nepřihlásil a v dalších jednáních se podařilo prodej odvrátit a Invalidovna byla svěřena do správy Národního památkového ústavu (NPÚ). Nebylo to vůbec lehké, ale NPÚ tehdy jednal s ministerstvem financí velmi profesionálně a projekt revitalizace na muzejní prostory si obhájil. Stačilo ale málo a Invalidovna mohla být v druhé dražbě prodána a přestavěna třeba na luxusní hotel.

Nyní jsme v podobné situaci. Opět se nenašel žádný státní subjekt, který by o budovu kasáren v Karlíně stál. ÚZSVM tedy budovu nabídl k pronájmu a výsledek může být jakýkoli. V Kasárnách může být autoservis, sklad stavebního materiálu nebo nová muzikálová scéna. Opět jsme v situaci, kdy doufáme, že dražba dopadne pro Kasárna dobře.

Proč se nenašel nikdo odpovědný, kdo by situaci řešil včas? Primátor Hřib na svém profilu na síti Facebook napsal, že udělá vše pro zachování tohoto veřejného prostoru. Bohužel to neudělal. Praha měla celý rok na to, aby s ÚZSVM jednala o pronájmu objektu, ale neudělala to. Praha by měla přednost před jakýmkoli soukromým subjektem a k dražbě vůbec nemuselo dojít. Co ale Praha dělala? Vedla s ministrem Babišem jalová jednání o směně pozemků v Letňanech za budovu kasáren. Každému, kdo trochu ví, jak dlouho trvají směny pozemků mezi státními subjekty, jež se počítají na roky, je jasné, že tato aktivita rozhodně nemůže Kasárnám v tuto chvíli jakkoli pomoci. Kasárna potřebovala a potřebují, aby primátor jednal o nějakém rychlém řešení, a tím je v tomto případě pronájem, než se vyřeší výše zmiňovaná směna. Podobně jako Národní památkový ústav svým profesionálním přístupem zvrátil prodej Invalidovny, mohou primátor Hřib či radní Třeštíková zvrátit osud Kasáren. Pokusí se o to?

Do jednání by se samozřejmě mohla zapojit i Praha 8. V minulém volebním období dostala Kasárna záštitu pro jednání s ministrem Pelikánem právě od Prahy 8. Nové vedení Prahy 8 ale záštitu neposkytlo, naopak se vedení Prahy vůči Kasárnám vyjadřovalo kriticky a na zimní sezónu neobnovilo kluziště. Proto spatřujeme ve vedení Prahy jedinou reálnou možnost, jak provoz Kasáren ještě zachránit.