12. 4. 2014

V sobotním referendu na Praze 8 se občané vyslovili pro nulovou toleranci hazardu (95,74 % pro nulovou toleranci). Nezúčastnil se ale dostatek oprávněných voličů (13,81 %), aby výsledek referenda byl pro radnici závazný. Ze zákona požadovaná podmínka minimální účasti 35 % nebyla totiž splněna.

„Koalice odmítla návrh našich zastupitelů spojit místní referendum s volbami. Od samého počátku počítala s nízkou účastí občanů v jarní sobotu a schválně zvolila tento naprosto nevhodný termín, který jde proti původnímu návrhu občanů“ říká k tomu Štěpán Klimeš, předseda SZ na Praze 8.

Právě myšlenku spojení místního referenda s volbami komunálními od počátku prosazuje občanská iniciativa „8 bez hazardu“, která od ledna sbírá podpisy pod petici za vypsání referenda o nulové toleranci hazardu. Teprve na popud občanů a této občanské iniciativy se rozhodlo vedení radnice problematiku řešit, ale spíše jen v symbolické a teatrální rovině. Vyhlášení vlastního radničního referenda bylo jedním ze způsobů, jak zdánlivě občanům vyjít vstříc, ale zároveň se snažila účast v referendu zkomplikovat.

„Přestože výsledky referenda nejsou pro radnici závazné, občané dali jednoznačně najevo, že si hazard na Praze 8 nepřejí. Toto referendum se může v říjnu zopakovat spolu s komunálními volbami. Ostatně v nich lze zvolit nás, kteří se za nulovou toleranci hazardu zasazujeme dlouhodobě na komunální i celostátní úrovni.“ dodává k tomu zastupitel SZ Petr Vilgus.