29. 9. 2014

V Česku souběžně s komunálními volbami proběhne pět referend o hernách. Jedno z nich bude také na Praze 8. Půjde již o druhé referendum ke stejnému tématu. V dubnu tohoto roku proběhlo referendum vyhlášené zdejší radnicí záměrně a účelově mimo termín voleb, a  tak přišlo pouze 14 procent voličů. Referendum bylo neplatné, přestože se pro nulovou toleranci hazardu vyslovilo 95 % hlasujících. Praha 8 má povolených nejvíce heren z celé Prahy, a proto nebylo těžké pro místní aktivisty nasbírat 10 000 podpisů a vyvolat referendum nové, tentokrát na termín komunálních voleb.

„Již týdny jsou naši kandidáti a příznivci v ulicích Prahy 8 a rozdávají letáky s informací o blížícím se referendu. Budou tak činit až do voleb. Radnice zatím informace o referendu, které si občané sami přáli, tutlá. Oslovujeme lidi na ulici, zvoníme u dveří,“ komentovala dění okolo referenda Eliška Vejchodská, dvojka na kandidátce pro místní komunální volby.

“Je zajímavé srovnat, jak se radnice postavila k propagaci referenda v dubnu a nyní. Dubnové referendum bylo odsouzeno hned od začátku k nezdaru špatně zvoleným termínem. Radnice nechala za statisíce korun polepit obecní lavičky, založila speciální webové stránky, speciální FB stránku, rozeslala několikrát informační smsky,  děti nosily letáčky s informacemi ze škol, referendum bylo na titulce obecního zpravodaje Osmička. Nyní lavičky zdobí z velké části modrá místostarostka Ludková, webové stránky stále zvou k referendu 12. dubna a facebookový profil referenda má poslední příspěvek 13. dubna, ” uvedla Hana Matoušová, organizátorka petice k vyvolání referenda a zároveň kandidátka Strany zelených do zastupitelstva Prahy 8.

“ODS je tradičně proti čemukoli, co vychází z občanské angažovanosti, zaráží nás ale, že ani TOP 09 se o šíření povědomí o referendu mezi občany nesnaží. Radnice má ještě týden, aby s jeho propagací vůbec začala. Před referendem vyjde jedno vydání radničního měsíčníku Osmička, kde by se pozvánce na referendum mohla věnovat titulní strana. Spíš se ale obáváme, že radní říjnovou Osmičku zneužijí k posledním předvolebním agitacím za obecní peníze,” dodal Miroslav Pešek, další z organizátorů petice a kandidátů do zastupitelstva.

“Rozhodli jsme se v naší předvolební kampani zvát občany k referendu, abychom povědomí o referendu šířili, když to radnice nedělá. Radnice nekoná, i když ji to přímo ukládá zákon. Dle judikátu Nejvyššího soudu se musí radnice snažit o co nejvyšší účast v referendu. To se tedy ale na Praze 8 v podání ODS a TOP 09 skutečně neděje,” doplnil Petr Vilgus, lídr kandidátky Strany zelených na Praze 8. “Zelení prosazují nulovou toleranci pro hazard od první chvíle, kdy to umožnilo rozhodnutí ústavního soudu. Opakovaně jsme navrhli hlasování o zákazu hazardu na zastupitelstvu, ale koaliční většina toto vždy odmítla,” dodává Vilgus.