21. 1. 2015
Praha 8 měla doposud skoro dvojnásobné provozní výdaje, než činily její příjmy (investiční výdaje do tohoto propočtu ani nezahrnuji, ty schodek dále výrazně zvyšují). Schodek hospodaření pokrývala radnice prodejem městských bytů v rámci privatizace. Krom toho peníze utrácela velmi netransparentním způsobem – otevřená výběrová řízení využívala málo, mnohem častěji používala výjimky umožňované zákonem o veřejných zakázkách a zakázky zadávala řízeními, která s sebou nesou vysoký korupční potenciál.
Snad největší ostudou je uzavření smlouvy s Metrostav Development a.s. na výstavbu a dvacetiletý provoz nové radnice „Centrum Palmovka“, u kterého bylo Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže shledáno mnoho správních deliktů a městské části udělena pokuta 450 tisíc korun. Do budoucna nám situaci komplikují již uzavřené a obtížně vypověditelné smlouvy. Naše možnosti ještě může posoudit právní analýza. Mnohé neduhy však již začínáme odstraňovat. A jak k tomu přispívám? Kontroluji hospodaření obce z pozice předsedkyně finančního výboru zastupitelstva. Zároveň do mých kompetencí patří snižování korupčních rizik a zavádění transparentních pravidel hospodaření. Příkladem: nově se v Praze 8 rodí přísnější pravidla zadávání veřejných zakázek, která jdou nad rámec minimálních požadavků definovaných zákonem.
Tato pravidla sama o sobě mohou Praze 8 přinést značné finanční úspory – snižují totiž riziko uzavírání předražených smluv. Dobrý hospodář by si také měl udělat přehled v prioritách, na co vlastně potřebuje vydávat peníze. Doposud chybí například dlouhodobý výhled oprav bytových domů ve vlastnictví Prahy 8. Místo abychom dávali peníze na to nejpotřebnější, tak možná opravujeme a investujeme čistě nahodile. Ráda bych se o vznik podobných výhledů oprav a investic zasadila.
Eliška Vejchodská, předsedkyně finančního výboru MČ Praha 8