15. 1. 2022

Hana Matoušová (foto Tomáš Rubín)

Každý generuje odpad, ale nikdo nechce za domem či chalupou spalovnu ani skládku. Objem odpadu roste a jeho likvidace není zadarmo. Množství odpadu lze snížit legislativně a tříděním. Zákonem lze omezit jednorázové obaly (jako ve Francii) a podpořit vratné obaly typu Rekrabička.

 

Jako Zelení vítáme, že od roku 2022 je v celé Praze možné objednat popelnici na bioodpad do domu zdarma (do minulého roku to bylo za poplatek). Odpad z kuchyn

í totiž tvoří více než třetinu komunálního odpadu. Zvýšení ceny za komunální odpad a snížení ceny za bioodpad má za cíl motivovat Pražany k většímu třídění. Cenová politika je nastavená tak, aby domy, které třídí odpad z kuchyní, zaplatili méně, než ty, které biodpad netřídí. Zpracování bioodpadu v kompostárně je výrazně levnější a ekologičtejší než spalování ve spalovně.

 

Popelnice na bioodpad objednává v domě výbor stejně jako komunální odpad. Pokud chcete třídit bioodpad a tuto možnost zatím v domě nemáte, napište předsedovi SVJ/družstva. Popelnice mají zámek a klíče se vydávají těm, kteří jsou poučení o tom, jaké zbytky z kuchyně do popelnice patří (olej a živočišné zbytky jako kůže a kosti do bioodpadu nepatří). Bioodpad je zvlášť citlivý na kvalitu třídění.

Zelení prosazují také lepší komunikaci města, jak odpadu předcházet. Inspirací může být Vídeň nebo Ostrava. Obě města mají tzv. „re-use centra“, tedy centra „pro další využití“. Donesete tam to, co nepotřebujete a nakoupíte věci z druhé ruky za dostupné ceny. Součástí re-use center jsou dílny pro veřejnost (např.elektrikářské kurzy či základy práce se dřevem)

. Místo, které učí lidi věci opravovat a více přemýšlet o tom, kolik odpadu naše spotřeba produkuje.