22. 6. 2016
Zelení prosazují myšlenku tzv. procenta na umění, kdy 1 % procento rozpočtu veřejných staveb je věnováno na výtvarné realizace, které budoucí architekturu dotvoří; může jít o sochu, mozaiku či světelnou instalaci. Tento koncept běžně funguje v západní Evropě a severoamerických městech a fungoval dobře i u nás. My bychom rádi, aby se Praha k této praxi vrátila.
Princip procenta na umění byl v Československu v platnosti v 70. a 80.letech a v té době vzniklo velké množství soch, pomníků či mozaik. Vzhledem k politickému uspořádání šlo většinou o díla poplatná době, ale vznikaly i sochy od zajímavých autorů, kteří se realizovali zejména v nepolitických tématech rodiny, přírody, sportu, abstrakci či originálních dětských hřištích. Na sídlištích Ládví a Invalidovna je k vidění nejvíce uměleckých děl vzniklých díky tomuto zákonu.
V 90.letech se od tohoto konceptu upustilo a počet uměleckých realizací v Praze rapidně klesl; navícřada děl vytvořených před rokem 1989 (i těch nepolitických od uznávaných autorů) byla zničena. Jako zelení bychom rádi tento trend otočili a naopak počet děl ve veřejném prostoru navýšili a procento na umění stanovili do vyhlášky. Např. podle francouzského modelu, kdy díla vybírá komise sestavená z architekta stavby, zadavatele a volených odborníků z oblasti vizuálního umění.
V Praze 8 vznikly v minulém roce dva zajímavé počiny. Prvním jsou pandy v podchodu Ládví od místní rodačky Josefíny Jonášové. Druhým počinem byla soutěž o návrh grafického zpracování fasád čtyř domů na Praze 8.