8. 2. 2021

Nedávno se na webu IPRu objevila informace, že IPR podporuje urbanistickou soutěž na území Florence. Chvíli jsme se radovali, že se Florenc konečně dočká ucelené koncepce vývoje. Přeci jen nápadů na umístění epopeje na Těšnově, magistrátu nad metrem, položení magistrály na zem dle Gehla nebo oživení Desfourského paláce bylo spousta. Bláhově jsme doufali, že magistrát zadá koncepční studii na rozvoj Florence a jeho okolí. Studie by řešila například neutěšený stav metra Florenc, návaznost na autobusové nádraží a Hudební divadlo Karlín,  prostranství před Muzeem Hl. m. Prahy, parkování a zlepšení pěší a cyklistické infrastruktury v okolí. Z té studie by například vyplynulo, že Praha musí vykoupit pozemek od firmy Billa Reality spol. s r.o., která vlastnila kus vestibulu metra v místě, kde je provozovna Billy u výstupu z metra Florenc směrem k tramvajové zastávce. Ten pozemek byl zásadní pro to, aby město mohlo na Florenci něco začít stavět. Pozemek ale v minulém roce koupila od Billy Penta.

Praha se vzdala možnosti definovat budoucí tvář Florence. O vykoupení pozemku ve vestibulu metra Florenc město neusilovalo a přenechalo ho ke koupi investiční skupině Penta. Tím město dalo Pentě moc rozhodnout o tom, jak bude zástavba metra Florenc vypadat. Penta na Florenci postaví „administrativně-bytový“ komplex Centrum Florenc. Radní pro stategický rozvoj Prahy 8 Hřebík tento krok oznamuje na svém FB statusu, bez jakékoli předchozí veřejné diskuze. Metro Florenc je jeden z dopravně nestrategičtějších pozemků v Praze. Proč se město vzdalo možnosti využít ho pro veřejné účely, třeba pro stavbu budoucího magistrátu?

Místo toho Praha podpořila soukromou urbanistickou soutěž, kterou pořádá Penta. O Florenci už tedy nerozhoduje Praha samotná, ale rozhodovat se bude už jen dohromady s Pentou. Zdá se, že Florenc dopadne podobně jako Masarykovo nádraží. Ne město, ale developer bude určovat budoucí podobu Florence.

Florenc se dá v mnohém srovnat s Palmovkou. Obě jsou to dlouhodobě zanedbané lokality, dopravní uzly, které potřebují uzemní studii. Na Palmovce byla územní studie již zadána, což je dobrá zpráva. Město zde sebevědomě buduje vizi Palmovky pro další desetiletí. Hrozí zde ale prodej důležité parcely u metra do soukromých rukou. Praha 8 chce prodat rozestavěnou stavbu nové radnice Metrostavu. Budova radnice není tak hodnotná jako pozemek pod ní. Metrostav tak získá cenné pozemky u metra a město tak ztratí většinu svého vlivu na to, jak bude tato část Palmovky vypadat. O našem přání dostavět zde blokovou zástavbu jsme psali zde.

Město prohrává, developeři vyhrávají. Tak snad se za pár let nedočkáme toho, že si developeři nakoupí i názvy stanic a Florenc se nestane zastávkou Penta a místo na Palmovku, abychom nejezdili na Metrostav.